YABANCI DİL, TANIMADIĞINIZ SÜRECE ”YABANCI” DIR

“Kolay İngilizce öğrenmek” pek mümkün değil gibi görünür. Bu durum, yeni öğrenmeye başladığımız her şey için geçerlidir. Zorluk kavramı, kategoriye göre değişse de, korku kavramı pek değişmez.
‘’Yabancı dil öğrenmek’’ terimini sempatikleştirmenin temeli; öğrenmek isteyen kişiyi doğru yönlendirmektir. Yani kılavuz mühim.
Övünmeyi pek sevmeyiz ama Dilworld ekibi olarak, bu noktadaki başarımızın farkındayız. Buna bağlı olarak sizin için yol gösterici olabileceğimizden şüphe duymadığınıza eminiz.
Eğitimde strateji esastır, biz bir kaç yöntemden bahsedelim, siz de kendinize en uygun bulduğunuzu öğrenme sürecinize dahil edin.
“İngilizce öğrenmek istiyorum” diyen herkesin dikkatle okumasını tavsiye ediyorum. İngilizce öğrenmek ciddi manada çaba ve zaman ayırmayı gerektirir. Ne kadar az zaman ayırırsanız, yeni konuları ve yapıları öğrenmeniz de gecikir. Eğer zaman ayıramayacak durumdaysanız, şuan, sizin adınıza İngilizce öğrenmek için doğru zaman değil demektir.
Günde en az 1 ya da 2 saatinizi İngilizce öğrenmek için harcamalısınız. Bir kursa gidiyor ve ya özel ders alıyor olsanız dahi, bir çalışma programı oluşturmanız gerektiğini unutmayın.
Kendinize, kursunuzda aldığınız dersleri destekleyecek ve pekiştirecek bir İngilizce öğrenme programı hazırlayın ve bu programdan sapmadan ilerlemeye çalışın. Burada mesele, öğrenmekten soğumamaktır. Maalesef süreklilik gösteren, tekrar gerektiren konularda pek başarılı olmadığınızı tahmin edebiliyorum. Bunu kolaylaştıracak yöntemler geliştirmeliyiz. Sıkıcı uygulamalardan ziyade, sürekli uygulanabilir ve başarıya götüren yöntemleri tercih etmeliyiz.
Temel Konularla Başlayın;
İngilizce öğrenme sürecine en temel konularla başlamakta sakınca görmemelisiniz. Eğer belirli bir seviyeniz olmadığını düşünüyorsanız, en baştan yani Beginner (A1) seviyesinden başlayabilirsiniz. Tabiki yine de Dilworld ücretsiz seviye belirleme sınavına katılmanızda ve seviyenizi net olarak bilmenizde fayda var. Numaralar, alfabe, haftanın günleri gibi. Temel kelime bilgisini öğrenin. İngilizce gramer öğrenmek, tek başına yeterli değildir. Belli konuları öğrendikten sonra okuma, yazma, dinleme ve konuşma pratikleri yapmak gerekmektedir. Öğrendiğiniz her şeyi bir kenara not alın. Bu, zaman zaman geriye dönüp neler öğrendiğinizi kontrol etmenizi sağlar, böylece sistemli ilerlemiş olursunuz.
Kendinizi İngilizce ile çevreleyin;
Bu kısım çok önemli, mümkün olduğunca İngilizce ile ilgili olmaya çalışın. İngilizce öğrenme programına ara vermemeye çalışın. Elinizde her zaman bir kitap, dergi, gazete gibi bir materyal bulunsun. İngilizce çizgi film seyredebilirsiniz. Çizgi filimler çocuklara yönelik olduğundan ingilizce kelime telaffuzları diğer T.V programlarına göre daha anlaşılırdır. İngilizce alt yazılı filmler seyredebilir, ingilizce şarkı dinleyebilirsiniz. İngilizce makaleler yazmaya çalışın. Başlangıçta tek bir paragraf yazın, sonra da makaleler yazacağınız günlere adım adım yaklaşın. Örneğin İngilizce günlük tutabilirsiniz.
Ana dili İngilizce olan öğretmenlerle her zaman konuşabilir ve speaking clublardan faydalanabilirsiniz. Arkadaşlarınızla da İngilizce konuşmaya çalışın, bu hem onlar hem de sizin için faydalı olacaktır. İnternetten İngilizce konuşma diyalogları bulun ve bunları kendinize uyarlayın. Hata yapmaktan çekinmeyin çünkü konuşmak, İngilizcenizi geliştirmeniz açısından çok önemlidir. Konuşurken İngilizce düşünmeyi de öğrenirsiniz.
İngilizce Şarkılar Dinleyin
İngilizcesi çok düzgün şarkıcıların şarkılarını sözleri ile birlikte takip etmeniz çok çok faydalı bir diğer yöntem. Beğendiğiniz, sevdiğiniz şarkıların sözlerini, internetten bulabilir, şarkıyı dinlerken eşlik edebilirsiniz. Bunu yüksek sesle yapmanız ve kendinizi duymanız, çekingenliğinizi yenmeniz açısından da önemli rol oynar. Bu şekilde yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Şarkıları dinlerken “listening”-(dinleme) pratiği yapmış olur, sözlerini okurken de “reading”-okuma pratiği yapmış olursunuz. Ayrıca, sözlerin çevirilerine bakarak, yeni kelimeler de öğrenmiş olursunuz. Bunların yanında da kelimelerin telaffuzlarını da öğrenirsiniz.
Test Çözün
Öğrenme süreci içinde ne kadar yol aldığınızı öğrenmenin yolu test çözmektir. Kursunuzdaki öğretmenlerinizden talep edebilir ve okuldaymış gibi elinize İngilizce testleri alıp ve çözmeye çalışabilirsiniz. Çözdüğünüz testler bildiğiniz konularla ilgili olsun. Bu şekilde hangi konuda eksiğiniz olduğunu da görmüş olursunuz. Eğer ders alıyorsanız, bu konuda eğitmeninizden yardım isteyebilirsiniz.

 

Nur Taş
Dilworld Dil Okulları
Eğitim Koordinatörü

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir